OBCHODY ŚWIĘTA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3MAJA

W czwartek 26 kwietnia w szkole uczciliśmy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3Maja. Tym razem, przygotowujący uroczystość zaproponowali nam ciekawą formę przypomnienia, jakie znaczenie ma dla naszej historii konstytucja z 1791 roku.

Na początku wysłuchaliśmy wystąpienia uczennicy klasy IIIC – Oliwii Korus, obejrzeliśmy jej prezentację pt. Zakamarki szkolnej marki, za którą została finalistką w ogólnopolskiej Olimpiadzie medialnej.

Następnie obejrzeliśmy debatę oksfordzką pomiędzy uczniami XX Liceum i

Gimnazjum nr9. Strony dyskutowały nad tezą Czy Polacy są społeczeństwem obywatelskim?

W swojej argumentacji nasi koledzy odnosili się właśnie do dziedzictwa Konstytucji 3Maja, co pozwoliło na dostrzec aktualność i uniwersalność jej zapisów.

Na końcu wszyscy obserwatorzy debaty głosowali, która ze stron ich przekonała. Okazało się, że większość z nas uważa, że jesteśmy społeczeństwem obywatelskim.

Taka forma, emocjonującej dyskusji, była bardzo ciekawa i pozwoliła nam poznać formę debaty oksfordzkiej oraz zastanowić się nad ustawą z 1791 roku.